Ana sayfa Bilgisayar Linux Mint 18 Sarah KDE Sürümü Yayımlandı

Linux Mint 18 Sarah KDE Sürümü Yayımlandı

991
PAYLAŞ
Linux Mint 18 Sarah KDE Sürümü Yayımlandı

Linux Mint 18 "Sarah" KDE Sürümü Artık Bizlerle

Merhaba sevgili penguen dostu keçiler, uzun zamandan beri beklenen Linux Mint 18 "Sarah" - KDE versiyonu beta sürümünü tamamladı ve resmi çıkışını yaptı. E ne var bunda diyebilirsiniz, anlatalım.

Yeni başlayanlar için bizlerinde tavsiye ettiği Linux Mint sade ve şık tasarımı ile öne çıkıyordu. Aslına bakarsanız Linux Mint'in Linux camiasında bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri de eski GNOM 2 çatallanması (fork) olan MATE masaüstünün çok iyi olmasıydı. Bu durum o kadar barizdi ki GNOME 2'yi mezarlığa iten Ubuntu bile Ubuntu MATE sürümünü çıkarmak zorunda kalmıştı.

Peki Neden KDE ?

Linux Mint, Sarah sürümünden önce sadece Xfce, Cinnamon ve Mate masaüstü ortamlarını kullanıcılarına sunuyordu. Bu üç masaüstü ortamının da KDE'den ne kadar farklı yapıda olduğunu deneyimli kullanıcılarımız bileceklerdir. Peki neden şimdi KDE ? Onu da açıklayalım;

KDE zamanının en öncü masaüstü ortamlarından biridir. Hatta Windows ve MacOS bile zaman zaman KDE'den özellikler ödünç (!) almışlardır. KDE aynı zamanda sınırsız kişiselleştirme özelliği ve kendisine has (Amarok,Kate gibi) uygulamaları sayesinde kullanıcılar tarafından çok tercih edilen bir masaüstü ortamıydı. Fakat çok parlak ve her tarafı kıpırdaşan yapısı, zamanının gerisinde kalan arayüzü ve hantallığı yüzünden benim gibi eski tarz ve sade GNOME2 çatallanması masaüstü ortamlarını kullanan kullanıcıların hep kaçındıkları bir ortam olmuştur KDE. İşte tam bu noktada KDE yeni sürümü KDE 5 "Plasma" ile yapısında büyük bir değişikliğe gitti.

KDE geliştiricileri ilk iş olarak eskimiş görüntüden kurtuldular ve arayüzü günümüze uygun bir hale getirdiler. Sonrasında ise kararlılık sorunlarını ve hantallaşmış yapısını düzelttiler. Wayland desteği, enerji verimliliği, performans artırımı derken KDE neredeyse kusursuz bir masaüstü oramı olarak karşımıza çıkmayı başardı. Hatta benim gibi KDE'ye her zaman uzak kalmış ve GNOME 2 çatallanmalarına sadık kalan bir kullanıcıya bile "lan neymiş bu yeni KDE Plasma bir bakiyim" dedirttiler.

Kısacası KDE artık yeni yüzü ve yapısıyla aranan bir masaüstü ortamı olamayı başardı. Muhtemelen ibrenin bu tarafa kaydığını fark eden Linux Mint geliştiricileri de KDE'li bir sürüm yapmaya karar verdi. Yeni KDE Plasma'nın yeni özelliklerini gösteren küçük bir tanıtım vidosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Sistem Geliştirmeleri

Linux Mint 18 Sarah KDE masaüstünün dışında birçok yeni güncelleme ile de geliyor.

 • Mint artık Linux kernel 4.4 kullanılıyor.
 • Ubuntu 16.04 tabanlı paket sistemi
 • KDE Plasma 5.6 masaüstü ortamı
 • SDDM
 • Güncelleştirme Yöneticisi yenilendi
 • APT'de iyileştirmeler yapıldı.
 • Yeni Masaüstü resimleri eklendi
 • HiDPI (High Dots Per Inch - Apple'ın Retina adını verdiği şeyin benzeri) desteği
 • Firefox ve bunun gibi sık kullanılan bir çok uygulama GTK3'e göç ettirildi.
 • Linux Mint 18 artık Thermald'yi içerisinde barındırıyor.
 • exFAT dosya sistemi artık sisteme bir şey yüklemeye gerek kalmaksızın destekleniyor.

Linux Mint 18 LTE ( Long Term Support) sürüm olduğundan 2021'e kadar desteklenecek. Bizlerde yeni KDE masaüstü ortamlı Linux Mint'i denemek için sabırsızlanıyoruz. Linux Mint 18'e buradan ulaşabilirsiniz.

Keçi ile kalın !