Ana sayfa Bilgisayar Eski Bilgisayar Canlandı! 10 Ucuz Güncelleme

Eski Bilgisayar Canlandı! 10 Ucuz Güncelleme

974
PAYLAŞ
Eski Bilgisayar Canlandı! 10 Ucuz Güncelleme

10 Ucuz Güncelleme ile Eski Bilgisayarınızın Performansını Arttırın !

Merhaba teknoloji dostu keçi ailesi, eski bilgisayarlarınızı güncelleme zamanı geldi ! Bu güncelleme önerileri ile eski bilgisayarlarınızı canlandırmaya devam ediyoruz. Hatırlarsanız eski bilgisayarlarınızı çöpe atmak yerine tekrar değerlendirebileceğiniz 5 öneriyi sizlerle burada paylaşmıştık. Şimdi de henüz ıskartaya çıkmamış ama yavaşlığı ile sizleri bezdirmiş bilgisayarlarınızı elden geçiriyoruz. Önereceğimiz 10 ucuz güncelleme ile sizlerde zamanın gerisinde kalmış bilgisayarlarınızın ömrünü arttırabilir, hesaplı çözümlerle yeni bir bilgisayar kullanıyormuş hissi yaşayabilirsiniz !

Güncelleme önerilerimizi yaparken mümkün olduğunca ucuz (ve hatta bazen bedava) yöntemleri tercih ettik. Güncelleme önerilerimizi sıralarken de fiyat/performans oranına dikkat ettik.

1) Başlangıçta Neler Çalışıyor ?

Listemize basit çözümler ile başlayalım. Eğer bilgisayarınız açılırken tüm gücünü gereksiz programları çalıştırmaya harcıyorsa size pek bir şey kalmayabilir. Bunun önüne geçmek için Windows Görev Yöneticisinin kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Windows 8 ve sonrası için  Görev Yöneticisi'ni açmak için Masaüstü‘nde Araç Çubuğu‘na sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi‘ni seçin. Burada eğer kapalıysa “Daha Fazla Ayrıntı” seçeneğine tıklayarak pencereyi büyütün. Ardından 4. sıradaki Başlangıç sekmesine gelin. Buradan başlangıçta açılan programlarınızı yönetebilirsiniz.

enpedi-16-19-58

Windows 7 kullanıcıları ise Başlat‘a bastıktan sonra “msconfig” yazıp Enter‘a basmalılar. Bu sayede karşılarına Sistem Yapılandırma sayfası çıkacak. Başlatma sekmesine gelip bilgisayarın açılmasıyla birlikte otomatik olarak yüklenen programları yönetebilirsiniz.Bu adımda dikkat etmeniz gereken tek şey Windows için önemli olan işlemleri veya kullanıyorsanız Anti-Virus programlarını devre dışı bırakmamak olacaktır. Bu yüzden bilmediğiniz hiç bir şeyi devre dışı bırakmamanızı öneririz. Fakat gözünüz korkmasın, Adobe, Steam gibi programların başlangıçta bilgisayarınızın performansını sömürmesine engel olmak sizin için çok faydalı olacaktır.

2) Bahar Temizliği Yapın !

Temizliğin bilgisayar performansına etki edeceğini düşünmeyebilirsiniz fakat iyi bir temizlik bilgisayarınızı yeni gibi yapacaktır. Sabit diskinizden kullanmadığınız veya sisteminize gizlice sızmış (ah o toolbarlar yok mu!) programları kaldırmayı deneyin. Bu sayede sisteminiz hem daha rahat çalışacak hem de ekstradan depolama alanına sahip olacak. Bu görev için Windows Program Ekle/Kaldır özelliğini veya çeşitli ücretsiz yazılımları kullanabilirsiniz.

windows-8-program-ekle-kaldir

Ayrıca Windows Güncellemeleri veya Sistem Geri Yükleme noktaları da sisteminizde belirli bir alan kaplayacaktır. Bunları da Disk Temizleme özelliğini kullanarak kaldırabilirsiniz. Fakat bunun sonucunda sistem geri yükleme yapamayacağınızı da belirtelim.

Yazılım temizlemesi yeterli gelmedi mi? Bilgisayarınızın içerisini belli aralıklarla temizlemeyi deneyin ! Sisteminizde biriken tozlar ve pislikler sıcaklığı hapsedeceğinden sıcaklığın etkisi ile performansınız düşecektir. Bu görev için sıkıştırılmış hava spreyi veya el kompresörü kullanabilirsiniz. Sisteminizde biriken tozu temizlemek beraberinde iyi bir soğutma da getireceğinden sisteminizin performansı tahmin ettiğinizden daha da çok artacaktır.

clean-pc-100529480-orig

3) Windows'u Yeniden Yükleyin

Efsaneleşmiş klasik çözüm ile karşınızdayız ! Eğer yukarıdaki çözümlerimiz işe yaramadıysa cüzdanlardan önceki son çıkış olarak bu adımı deneyin. Windows, zaman geçtikçe yavaşlaması ile ünlü bir işletim sistemidir. Windows'u sisteminize sıfırdan kurmak şüphesiz performansınızı arttıracaktır. Fakat bu adım sonucunda sisteminizdeki tüm dosyaların silineceğini de hatırlatalım. Sisteminizdeki tüm dosyaları yedekleyin ve Bill amcayı formata çağırın !

bill

4) Sisteminize Linux Kurun

Bu adımımız Windows'dan sıkılan ve yeni bir şeyler denemek isteyen keçilerimiz için. Sisteminize Windows yerine düşük sistem gereksinimleri isteyen bir Linux dağıtımı kurmak sizlere yeni bir bilgisayar kullanıyormuş gibi bir hava verebilir. Ayrıca ortamlarda ben Linux kullanıyorum, Windows mu ııy o da ne demek de cabası. Evet bu geçişi ilk zamanlarınızda biraz yadırgayabilirsiniz fakat alıştıkça bu his yerini hoş bir rahatlık ve kendine güvene bırakacaktır. Linux dağıtımları gaz pompalarından akıllı saatlere kadar her yerde çalışabilir, sizin düşük özellikli bilgisayarınız Lubuntu gibi bir dağıtım için lüks bile kaçabilir.

linux-wallpaper-2

Eğer siz de bilgisayarı sadece webde gezinmek, müzik dinlemek vs gibi gündelik işlerde kullanıyorsanız Linux dağıtımlarından birine geçmek sizlere hiç bir şey kaybettirmeyecek aksine kazandıracaktır.Linux dünyasına atılacak meraklı keçilerimiz burada sizlere sunduğumuz Yeni Başlayanlar için Hangi Linux Dağıtımı ? adlı yazımıza bakabilirler. Linux kurulum rehberlerimiz için de lütfen takipte kalın !

5) Sisteminize Biraz RAM Ekleyin

Geldik cüzdan içeren çözümlere. Sisteminize çok fazla para yatırmadan önce ufak bir RAM güncellemesi ile yeterli performans artışını sağlayabiliriz. Unutmayın, fazla RAM hiç bir zaman göz çıkartmaz. Sisteminiz fazladan RAM'i çoklu görevler (multitasking), oyunlar, video kayıt ve düzenleme gibi çok farklı alanlarda kullanabilir. Hali hazırda bulunan RAM'inize bir ekleme yaparken aynı frekansta ve aynı tür RAM'leri kullanmaya dikkat edin. Örneğin DDR3 1600MHz bir RAM kullanıyorsanız sisteminize yine DDR3 1600MHz bir RAM eklemelisiniz (DDR4 veya DDR3 2400Mhz değil). Yine anakartınızda gerekli boş RAM yuvasının olduğuna emin olun ve anakartınızın desteklediği RAM çeşitleri ve frekans hızlarına göz atın.

bilgisayar_4164151

Sisteminize 1600Mhz 4GB bir RAM eklemenin yaklaşık fiyatı 75 TL olacaktır. Yine aynı frekans hızında 8GB DDR3 RAM ise sizlere yaklaşık 130 TL'ye patlayacaktır. Tabi ki RAM'lerin frekans hızına ve tipine (DDR2,DDR3,DDR4 gibi) göre fiyatlar değişecektir.

5) Hız Aşırtma (Overclock) Yapın

Bu adımımız tecrübeli keçiler için. Eğer cebinizde çok paranız yoksa ve üsteki çözümler size yeterli gelmiyorsa eski bileşenlerinizin gücünü biraz zorlamayı deneyebilirsiniz. Fakat dikkatli olun, yanlış bir adımda yavaş da olsa çalışan bir sisteminizden de olabilirsiniz. Güvenilir kişilerin hız aşırtma yapacağınız parçalar hakkındaki yorumlarını ve rehberlerini okuyun. İşleme geçmeden önce biraz bilgi edinmeye çalışın. Sisteminize hız aşırtma yapabilmek için K serisi bir işlemciye ve hız aşırtma destekleyen bir anakarta sahip olmanız gerektiğini de hatırlatalım. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, o adımı uygulamamaya özen gösterin !

6) Soğutmanızı Güçlendirin

İyi bir soğutma = iyi performans. Eğer sisteminizin düzenli temizliği, bileşenlerinizi soğutmaya yetmiyorsa yeni soğutma çözümlerini denemenizin vakti gelmiş demektir. Öncelikle işlemcinizin termal macununu yenilemekle işe başlayın. Termal macunların belirli aralıklarla yenilenmesi sisteminizin soğutma performansı için önemlidir. Bu yeteli gelmediyse işlemciniz için ek bir hava veya sıvı soğutucu alabilirsiniz. Sıvı soğutma çözümleri genelde üst seviye işlemcilerde kullanıldığından ve maddi olarak biraz daha pahalı kaçtığından biz sizlere hava soğutma çözümlerini önereceğiz.

v2-82234_small

Uygun bir hava soğutma çözümünü piyasada 75 TL civarında bulabilirsiniz. Fakat seçiminizi yaparken soğutma çözümünüzün, sisteminizdeki anakart ve işlemci ile uyumlu olmasına dikkat edin. Aynı zamanda işlemci ile temas eden yüzeyleri bakırdan yapılmış olan soğutucular sisteminizi daha iyi soğutacaktır. Bu gibi önemli detayları atlamamaya özen gösterin.

7) Sisteminize SSD Ekleyin

Sisteminize bir SSD eklemek o eski bilgisayarınızın çehresini değiştirecektir. SDD'ler günlük kullanılan sabit disklerden kat kat daha hızlıdır. Sisteminizde SSD kullanarak ve kullandığınız işletim sistemini bu SSD'nin içerisine kurarak o eski bilgisayarınızda hayal bile edemeyeceğiniz hızlara ulaşacaksınız. SSD'ler sadece bilgisayarınızın hızlı açılmasını sağlamaz, aynı zamanda daha hızlı dosya okuma ve yazma hızlarına sahip olduklarından her türlü dosya kopyalama, okuma, oluşturma gibi işlemlerinizi de daha çabuk yapmanızı sağlar.

1448454

Evet SSD'lerin depo alanları maalesef sabit diskler kadar geniş değil (geniş olanların ücreti çok pahalı) ve sabit disklerden daha pahalı satılıyorlar. Fakat iyi bir SSD'nin sisteminize katkısı paha biçilemez olacaktır. 140 GB'lık bir SSD yaklaşık 140, 240 GB'lık bir SSD ise yaklaşık 250 TL. Tabi bu fiyatların SSD okuma/yazma hızlarına göre değiştiğini de belirtmek isteriz. Bizim önerimiz sisteminizde 240GB SSD + 1TB HDD kullanmanız yönünde olcaktır. Bu sayede hem SSD'nin hızından hem de HDD'nin depolama alanından aynı anda yararlanabileceksiniz.

8) Yeni bir İşlemci Edinin

Listemizde sona yaklaştıkça fiyatların artması kaçınılmaz. Fakat iyi bir işlemci her zaman en pahalı işlemci demek değildir. Günlük işler ve basit eğlence oyunları için kullanılan bilgisayarlarda üst seviye işlemcilerin kullanılması genellikle gereksiz hatta israf olarak nitelendirilir. Sizler de madem güncelleme yapmayı kafanıza koydunuz, amaçlarınızı yönelik bir çözüme yönelmenizi en iyisi olacaktır. Kullandığınız anakartın desteklediği işlemci türüne göre hem Intel hem de AMD cephesinde makul çözümler mevcut. Örneğin AMD A10 7890K sizlere gerekli işlemci gücünü sağlarken bir yandan da içerdiği grafik işlemci çekirdekleri (GPU) sayesinde e-spor oyunlarının (DotA,LoL,CS:GO vb) tümünü üst seviyede, yüksek seviye oyunları da giriş seviyesinde oynatmayı başaracaktır.

227549632_tn50_0

Ayrıca uygun bir ekran kartı ile crossfire (çoklu ekran kartı özelliği) yaparak sisteminizin oyun performansını arttırabilirsiniz. Hali hazırda ekran kartı olan keçilerimiz de AMD cephesinden FX 6100, FX 8300 veya FX 8350'i Intel cephesinde ise i3 6100, i5 4690K gibi çözümlere yönelebilirler. İşlemcinizi seçerken anakartınızla uyumlu bir model seçmeye özen gösterin.

9) Oyuncular için Ucuz Ekran Kartları da Var

İşlemciniz sizin için yeterliyse iyi bir grafik performansı için ekran kartınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen FullHD monitörler için yüksek fiyatlı ekran kartları kullanmak israf olarak değerlendirilebilir. Sizler daha ucuz çözümler ile FullHD oyunculuğun tadını çıkartabilirsiniz. AMD cephesindeki RX 470 orta-üst oyunculara hitap eden güzel bir kart olarak öne çıkmakta. Giriş seviyesi için uygun fiyatlı RX 460'da tercih edilebilir. Sizler için yaptığımız RX 470 ve RX 460 incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

id1467189794_343178_3

Nvidia cephesinden ise GeForce GT 730 veya GeForce GTX 750 Ti tercih edilebilecek seçenekler. Sisteminizin güç kaynağı durumuna göre uygun bir tercih yapmak sizin yararınıza olacaktır. Nede olsa yeni bir güç kaynağı almak istemeyiz. Halihazırda RX 470 yaklaşık 800 TL, RX 460 yaklaşık 460 TL, Nvidia çözümleri GeForce GT 730 ve GeForce GTX 750 Ti 218 ve 480 TL.

10) İyi bir Monitör Edinin

Geldik en son çözümümüze. Yukarıdaki çözümlerin hepsini denediniz ve yine de tatmin olmadıysanız artık yeni bir monitörün vakti gelmiş demektir. Sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun gözleriniz sürekli ekranda olacağından gözlerinizi rahat ettirmek sizlere fayda sağlayacaktır. Kullanımınıza ve zevkinize göre seçilmiş bir monitör konforunuzu doğrudan etkileyecek. Örneğin film veya dizi izlemeyi mi seviyorsunuz ? Ultra-Geniş ekran monitörleri 800 TL civarında edinebilirsiniz. Böylece sinema ve dizilerinizi 21:9 ekran genişliğinde izleyebilirsiniz. İflah olmaz bir oyuncu musunuz ? Tepki süreleri oyunculara göre ayarlanmış monitörleri tercih edebilirsiniz. Monitör seçiminizi yaparken kullanım amacınızı iyi değerlendirmeyi ve ona göre bir seçim yapmayı unutmayın!

Sizler için hazırladığımız listenin sonuna geldik. Sisteminizin performansını arttıracak yeni çözümlerimiz için takipte kalın,

Keçi ile kalın !