Ana sayfa Bilgisayar AMD Zen Mimarili Summit Ridge Ekimde Çıkabilir

AMD Zen Mimarili Summit Ridge Ekimde Çıkabilir

707
PAYLAŞ
AMD Zen Mimarili Summit Ridge Ekimde Çıkabilir

AMD Yeni Zen mimarili işlemcisi Summit Ridge'i Ekim Ayında Bizlerle Buluşturabilir !

Merhaba teknoloji dostu keçi ailesi,  AMD cephesinden yeni haberler ile karşınızdayız. AMD yeni Zen mimarisinin tanıtımını yakın zamanda yapmış ve yoğun ilgi uyandırmıştı. Şimdilerde ise Zen mimarisinin poster çocuğu Summit Ridge'in ekimde bizlerle buluşabileceği konuşuluyor. Peki yeni işlemcimizin özellikleri neler ve bizlere neler getirecek ?

51a

Bildiğiniz gib Summit Ridge, Zen ailesinde üst seviye (Enthusiast) işlemcilerden ve içerisinde 8-çekirdek 16-threade barındırıyor. AMD 18 Ağustos'da bir gösteri yaparak yeni mimarileri Zen'in performansı bizlere sunmuştu. 8-çekirdek 16-threade sahip olan Summit Ridge yine aynı çekirdek ve thread sayısına sahip Intel'in yüksek seviye Intel Broadwell-E tabanlı işlemcisi ile kıyaslanmış ve yapılan Blender performans testi (benchmark) sonunda AMD rakibi Intel işlemcisini yenebilmişti.  14nm'lik yeni işlemcilerin güç tüketimi ise dört çekirdekli modellerde 65 Watt, 8 çekirdekli modellerde ise 95 Watt seviyesinde olacak. Yeni Zen FX serisi işlemcilerin piyasaya çıkış tarihi ise gelecek yılın ilk çeyreğini bulacak gibi gözüküyor.

amd-desktop-platform-evolution-am4

Yeni işlemcimiz beraberinde AM4 anakartları da getirecek. AM4 sayesinde AMD ilk defa birleşik bir soket sistemi kullanılacak. AMD bu sayede tüm masaüstü çözümlerini tek bir çatı altında toplayabilecek. Yeni nesil AM4 soketlerine sahip anakartlar hem APU'larda hemde diğer AMD işlemcilerinde ortak olarak kullanılabilecek. Bu sayede hem Excavator tabanlı Bristol Ridge APU'lar hem de yeni Summit Ridge işlemciler aynı anakartı kullanabilecek.

AM4 anakartların öne çıktığı noktalar ise:

  • DDR4 bellek desteği
  • PCIe Gen 3 desteği
  • USB 3.1 Gen2 10 Gbps
  • NVMe desteği
  • SATA Express desteği

AMD cephesinden şimdilik haberlerimiz bu kadar. Yeni haberler için bizi takip etmeyi unutmayın,

Keçi ile kalın !

#AMD #ZEN