Ana sayfa Haberler Volkswagen Elektrik Gücü ile Yeşilleniyor!

Volkswagen Elektrik Gücü ile Yeşilleniyor!

721
PAYLAŞ
Volkswagen Elektrik Gücü ile Yeşilleniyor!

Volkswagen daha temiz otomobiller üretecek

Sevgili pistonhead keçiler, sizlere yeşillenmeye çalışan Volkswagen'den haberlerimiz var. Emisyon skandalıyla dünya çapında sıkıntıya düşen Volkswagen daha temiz otomobiller üreterek sempati kazanmaya çalışıyor. Üstün Alman mühendisliği lakabını ayaklar altına alan bu gelişmeden sonra firma, daha yeşil işlere yöneldi.

Bildiğimiz gibi EA189 kodlu motorlarında emisyon düşürücü cihaz kullandığını açıklayan ve tepki çeken firma, elektrikli otomobil üretme planlarını hızlandırdı. Firma, kaybettiği prestiji geri kazanabilmek ve piyasadaki adını temizleyebilmek için yeni yatırımlarını elektrikli arabalar rotasına çevirmiş durumda. Wolkswagen, bunun için ilk iş olarak elektrikli otomobiller için önem taşıyan bataryaları üretmek için yeni bir fabrika kuracak. Yeni fabrika ile bataryalar için tedarikçiye gerek duyulmayacak.

İlk elektrikli otomobilini, otomobil severlere Ekim ayında Paris Otomobil Fuar'ında sunacak. Golf boyutundaki bir arabayı full dolu batarya ile 480 km. menzil sunup 15 dakikada şarj olacak şekilde sunacak.

wolfs1

Hali hazırda Tesla gibi büyük batarya kapasitesine sahip aracın %80 batarya doluluğuna sahip olması 45 dakika sürüyor. Volkswagen'in bu iddiası hiçe sayılacak gibi değil ki grup şirketlerinden biri olan Porsche yeni geliştireceği tamamen elektrikli spor otomobil için %80 şarj kapasitesine 15 dakikada ulaştığını açıklamıştı.

Bakalım 2019 yılında satışa sunulması beklenen tamamen elektrikli araç üreterek insanlarda bıraktığı Gas Auto imajını yenileyip, utancından reklamlarından bile kaldırdığı Das Auto tanımlamasını geri alabilecek mi?