Ana sayfa Bilgisayar Intel Kaby Lake Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Detay

Intel Kaby Lake Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Detay

1192
PAYLAŞ
Intel Kaby Lake Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Detay

Kaby Lake Gelmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şeyi Sizler için Derledik!

Merhaba teknoloji sever keçi ailesi, Intel'in yeni nesil işlemcisi Kaby Lake'i resmi olarak duyuruldu. Intel 2007'den beri alışkanlık haline getirdiği işlemci mimarisi üretimi ve değiştirme ritmini (tick-tock) Kaby Lake ile değiştiriyor. Tick-tock sisteminde, “tick” yeni mimarinin tasarlanmasına, “tock” ise mimarinin geliştirilmesine karşılık geliyordu.

intel-tick-tock-1-640x213

Verimlilik konusunda yaşanan sıkıntılar gerekçesiyle tick-tock modelininin artık sonuna gelindi. Intel, artık bu süreci ve döngüyü 2.5 yıla yayarak, tick-tock-tock modeline geçiş yapıyor.

  • 32nm Westmare (tick)
  • 32nm Sandy Bridge (tock)
  • 22nm Ivy Bridge (tick)
  • 22nm Haswell (tock)
  • 14nm Broadwell (tick)
  • 14nm Skylake (tock)
  • 14nm Kaby Lake (e bu ne şimdi ?)

Intel, yeni nesil Kaby Lake ile bizlere yoğun işlemci gücü tüketen işlerde %12, ofis işlemleri gibi daha az yoğun işlemlerde ise %19'luk bir performansı artışı vadediyor. Ayrıca 4K içeriklerin oluşturulmasında ve düzenlenmesinde Kaby Lake'in, öncülü Skylake'e göre çok daha iyi performans sunması bekleniyor.

Intel'in yeni nesil işlemcisi Kably Lake hakkında bilmemiz gereken 10 detay ise şöyle;

1) Öyle değil böyle söyleyeceksin

Intel'in 7. nesil CPU'su "Kay-bee" Lake olarak telaffuz edilecek "Cabbie" Lake şeklinde değil. Tabi bunlar İngilizce telaffuzlar, biz Türkler yeni işlemcileri nasıl çağırırsak isimleri öyle kalacak.

2) Geliştirilmiş performans

Kaby Lake bir önceki nesli Skylake ile aynı 14nm mimariye sahip olacak. Ancak Intel bir önceki nesle göre üretim mimarisinin geliştiğini ve yeni mimariye 14nm+ adını verdiğini söylüyor. Örneğin Kaby Lake, muadili 6. nesil Skylake CPU'lara göre daha yüksek saat hızlarında çalışacak. Eşdeğer saat hızlarına sahip CPU'lardan Skylake mimarisine sahip işlemci turbo boost ile 3.1GHz hıza ulaşabilirken Kaby Lake 3.5GHz hıza ulaşacak.

3) Çok mu video seyrediyorsunuz? Kaby Lake almak isteyebilirsin

İşlemcinin x86 tarafındaki iyileştirmeler ve 10-bit 4K HEVC ve 4K VP9 video codec'lerine donanım sayesinde Kaby Lake artık daha verimli. Intel bu iyileştirmelerin  4K 10-bit HEVC video oynatmada pil tüketimine %2.6 katkı sağladığını ve güç tüketimi de 10.2 watt'dan 0.5 watt'a düştüğünü söylüyor. Eğer Google Chrome tarayıcısında YouTube üzerinden 4K video seyredecekseniz ve yeni Kaby Lake'i kullanıyorsanız, güç tüketiminiz bir önceki nesle göre 5.8 watt'dan 0.8 watt'a düşecek.

4) Video düzenleme yapıyor veya oyun videoları mı kaydediyorsun? Kaby Lake tam sana göre

Kaby Lake'e sahip makineler aynı anda sekiz 4K-çözünürliğe sahip AVC ve HEVC videolarını aktarabilecek. Böylece tek bir küçük NUC tipi bilgisayar bile büyük bir 4K TV olabilecek. Intel yetkilileri işlemcideki iyileştirmeler sayesinde artık Kaby Lake'in 4K 60 fps videoları 120mps bit-rate hızında çözebileceğini duyurdu. Kaby Lake aynı zamanda Microsoft PlayReady'yi de destekleyecek.

5) Oyunlar için de hızlı, ama...

Intel yeni nesil işlemcisinin grafik tarafını da geliştirdiğini belirtiyor. Verilen bilgilere göre 1280x720 çözünürlükte ve orta düzey grafik kalitesinde Owerwatch'ı 30 fps seviyelerinde bir akıcılık ile oynayabileceğiz. Tabi sizin GTX 1080 veya benzeri üst seviye bir ekran kartınız varsa bu değere gülüyor olabilirsiniz. Ancak işlemcinin ufak bir dizüstü bilgisayara da güç verdiğini düşündüğümüz zaman bu değer daha güzel gözükecektir.

6) Grafik geliştirmelerinin yanı sıra ne kadar bir geliştirme beklemeliyiz ? 

İşlemcinin x86 tarafında çok yoğun geliştirme yok. İşin ilginç tarafı ise cahce ve iş hattı (pipeline) yapısının korunmasına rağmen Intel'in Skylake'e göre yeni nesil işlemcisinde iki harfli rakamlarda performans arttırdığını söylemesi. Intel, Speed Shift teknolojisi sayesinde yoğun işlemlerde %12, gündelik işlemlerde ise %19'uk bir performans artışı sağladığını iddia ediyor.

7) Core m7 ve Core m5'lerin pabucu dama 

7. nesil işlemciler, Core m7 ve Core m5 çip terminolojisini emekliye ayıracak fakat model isimlendirmesi koruyacak. Şöyle açıklayalım; Skylake tabanlı Core m7-6Y75 3,5 watt, 4,5 watt ve ya 7 watt kullanıyor. Yerine gelen Kaby Lake  Core i7-7Y75 ismini kullanacak ve yine 3,5 watt, 4,5 watt ya da 7 watt tüketecek. Intel yetkililerinin bu duruma bahaneleri ise hazır: "m tabanlı işlemciler artık daha hızlı ve Core i7 lakabını hak ediyorlar." Yinede Intel Core m'i bitirmiş değil ve Kaby Lake Core i3, Core i5 ve Core i7 ile birlikte Core m3 versiyonu da tanıtılacak.

8) Peki ne zaman çıkacak ?

Intel yüz farklı model ve yapıya sahip Kaby Lake işlemcili dizüstü bilgisayarların bu çeyrekte çıkacağını söylüyor. Gelecek yılın ilk yarısı ile birlikte de masaüstü işlemcilerini beğenimize sunulacak.

9) Masaüstü yongaları hakkında ne biliyoruz ? 

Intel yeni nesil işlemcisinin masaüstü versiyonunun özelliklerini konuşmayı şu sıralar istemiyor. Ancak Intel'in donanım partnerlerinden gelen dedikodulara göre LGA1151 ana kartları yeni nesil işlemciyi destekleyecek. Gelecek sene belki 200 serisi yonga setinin 100 serisi yonga seti ile değişmesini bekleyebiliriz. Z270 yonga seti eğer gelecek olursa Z210'a göre fazladan USB 3.1 10Gbps destekleyecek ve daha fazla PCIe yolu ile kriptik Optane desteği sağlayacak.

10) Sonra ne var? Intel artık 8. nesil Cannonlake işlemcisini geliştirmeye başlayacak. Mimariyi 14nm'den 10nm'ye taşıyacak olan Cannonlake'in bu yıl çıkması bekleniyordu fakat 2017'nin sonunda ertelenmek zorunda kalındı. Bunun sebebi olarak da 10nm büyüklükte bir silikon ile çalışmanın zorluğu gösteriliyor. Yeni teknoloji yongaların Moore Kanun'una göre zamanının doldurduğu ve Intel'in silikon yerine alternatif malzemeler ile 10nm ve 7nm'ye geçmeye çalışacağı da kulağımıza gelen dedikodular arasında.,

Kaby Lake ile ilgili şimdilik sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadar. Yeni haberler için takipte kalın,

Keçi ile kalın !