Ana sayfa Bilgisayar AMD Yeni Amiral Gemisi Kartını Duyurdu !

AMD Yeni Amiral Gemisi Kartını Duyurdu !

966
PAYLAŞ
AMD Yeni Amiral Gemisi Kartını Duyurdu !

AMD Yeni Amiral Gemisi'ni Yatırımcı Sunumlarında Duyurdu 

Merhaba sevgili keçi ailesi, gün geçmiyor ki sizlerle yeni bir AMD konulu haberde buluşmayalım, AMD Yeni Amiral Gemisi kartını yatırımcı sunumlarında duyurdu ! Hatırlayacağınız gibi AMD, Polaris tabanlı yeni ekran kartları RX 480, RX 470 ve RX 460'ı yakın zamanda piyasaya sürmüş ve olumlu tepkiler almıştı. Bizler de yeni AMD ekran kartlarını sizlere burada ve burada tanıtmıştık. Her ne kadar RX 480 tam bir fiyat/performans ürünü olsa da AMD, geçmiş senelerin Nvidia kartlarına rakip olabilen ve yeni 10-serisi Nvidia ekran kartlarının gerisinde kalan kartlar çıkartması ile eleştirilmiş ve bir amiral gemisi kart duyurulması beklenmişti.

Bugün yapılan AMD'nin yatırımcı sunumunda açıklanan bilgilere göre AMD, 400 serisinin ilk amiral gemisi modelini 2017'nin ilk yarısında tanıtacak. Yeni kartın Polaris mi yoksa yeni Vega mimarisini mi kullanacağı ise belirsiz. Doğrusunu söylemek gerekirse kartın çıkış tarihi haricinde hiç bir şeyi net olarak bilmiyoruz. Söylentiler ise çok çeşitli.

Yeni Kartın Performansı Nasıl Olacak ?

Duyurulan AMD yeni amiral gemisi kartın önündeki en büyük soru işareti yeni kartın Polaris mimarisini mi yoksa yeni Vega mimarisini mi kullanacağı. AMD'yeni ekran kartları ile ilgili yol haritasında da görülebileceği gibi yeni mimari Vega, 2017'nin ilk yarısında çıkması bekleniyordu.

amd-gpu-architecture-roadmap-vega-10

Eğer yeni kartımız Vega mimarisi ile gelirse, bu Polaris mimarisinin 4K oyunculuk için yetersiz olduğu iddialarını güçlendirebilir. Bilindiği gibi AMD'nin yeni Polaris mimarisi hakkında 4K oyunculuk için yetersiz kalacağına dair endişeler mevcut. Bu olmaz da yeni kart Polaris mimarisi ile gelir ve 10 serisi Nvidia kartlara kafa tutmayı başarırsa, AMD'nin büyük bir ivme yakalayacağı muhakkak. Bu kartın da daha önce sızmış olan RX 490 olabileceği konuşuluyor.

RX 490 mı Yoksa Yeni Bir Kart mı ?

Bildiğiniz gibi AMD'nin sitesinden yanlışlıkla yapılan bir sızıntı ile RX 490 adlı yeni bir kartın geleceği iddiaları güçlenmişti. Yeni yapılan amiral gemisi duyurusu ile de bu kartın RX 490 olabileceği konuşuluyor. Eğer böyle olursa yeni kartımız büyük ihtimalle Polaris mimarisini (veya onun güncellenmiş bir çeşidini) kullanacak. Yeni konuşulmaya başlanan iddialardan biri de yeni kartın RX 490 olacağı ve aynı anda iki tane Polaris 10 GPU'sunu kullanacağı.

amd-polaris-gpus-c94-c98-and-c99-635x153

rx-490-listed-on-amds-site-635x356

Bu iki seçeneğin yanında ise üçüncü bir seçenek de mevcut. O da tüm iddiaların  aynı anda doğru çıkması. Açılayalım;

  1. AMD yeni RX 490'ı 2016 sonu gibi duyurur ve bu kart Nvidia 1070-1080 arasında tam bir fiyat/performans ürünü olur. Bu sayede orta-üst seviye oyuncu pazarını ele geçirme hedeflenir. Aynı zamanda Polaris mimarisinin 4K için yetersiz olduğu iddiaları da yalanlanmış olur.
  2. AMD Yeni Amiral Gemisi kartını da farklı bir isimle duyurur. Bu sayede 1080-Titan X arası veya daha iyi bir kart yeni Vega mimarisi ve HBM2 bellekleri ile üretilir. Bu sayede AMD uzun zamandan sonra ilk defa Nvidia'nın önüne geçebilir.

amd-graphics-roadmap-vega-10-gpu

AMD cephesinden gelen söylentiler şimdilik bu kadar.  Resmi açıklamalardaki detaylar artmadan da daha fazlasını söylemek ne yazık ki çok zor.

Yeni haberler için bizi takip etmeyi unutmayın,

Keçi ile kalın !