Ana sayfa İncelemeler No Man's Sky İncelemesi ile Karşınızdayız !

No Man's Sky İncelemesi ile Karşınızdayız !

661
PAYLAŞ
No Man's Sky İncelemesi ile Karşınızdayız !

No Man's Sky İncelemesi: Sabır Sınırlarını Zorlayarak Üretilmiş Bir Yazının Hikayesi

Merhaba oyuncu keçi ailesi, No Man's Sky İncelemesi ile karşınızdayız. Uzun zamandır beklediğimiz ve burada da ön incelemesini yaptığımız oyunumuzu büyük umutlar ile açtık ve oynadık. Daha doğrusu oynamaya çalıştık çünkü oyunumuzun PC versiyonu performans problemleri ile boğuşmakta. Bu sorunları göz ardı ederek oyunumuza devam etsek de oyunun kendisinin bizlere vadedilen hiç bir özelliği içerisinde barındırmaması, oyun zevkimizi ve oyunu oynama isteğimizi bir hayli baltaladı.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu yazıyı yazmak için epey zorlandık. İncelememize başlamadan önce sizlere No Man's Sky'ı sevemediğimizi belirtmek istiyoruz. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki bunun sebebi ise ne oyunun PC versiyonundaki performans problemleri ne de oyunumuzun fiyatı. Konu tamamen yapımcı firma Hello Games'in bizlere söyledikleri ve sundukları. Oyunun çoklu oyuncu desteğinin olacağının açıklanması, sonrasında ise bundan vazgeçilmesi de açıkçası bizleri çok fazla ilgilendirmedi. Biz Hello Games'in bizlere vadettiği ve oyunda bizlere sunduğu içeriklerle alakalı problemleri şu üç ana başlık altında inceleyeceğiz;

  1. Sınırsız Keşif Olanağı Gerçekten Sağlandı mı ?
  2. Kaynak Toplama ve Üretme (Crafting) Mekanikleri Nasıl ?
  3. Hayatta Kalma (Survival) Hissini Bizlere Yaşattı mı ?

Sınırsız Keşif Olanağı Gerçekten Sağlandı mı ?

Oyunumuzun aslında en güçlü olduğu başlık burası. Evet neredeyse sınırsız bir evren var, evet yine neredeyse sınırsız sayıda gezegen var. Fakat yine de maalesef sınırsız sayıda veya en azından vadedilen kadar bile keşfedilecek şey yok. Oyun sizi birkaç saat oyalayacak içerikler üretebilse de, birkaç gezegen gezdikten sonra aslında her gezegendeki keşfedilecek şeylerin, her istasyonun, her madenin birbirinin benzeri şeyler olduğunu fark edeceksiniz. Oyun zevkinizi bitiren ve oyunu bir daha açma isteğinizi baltalayan temel dürtü de maalesef bu olacak. Sayısız gezegenin içerisindeki birbirinin aynısı içerik. Neden birine gitme ihtiyacım olsun ki ? Evet farklı yaşam formları var. Evet analiz ediyoruz. Evet isim de verdik. Ama bunların hepsi bir zamandan sonra sıradanlaşacak ve oyundaki eksik olan derinlik sizleri sıkacak.

Kaynak Toplama ve Üretme (Crafting) Mekanikleri Nasıl ?

Bu başlığa kısa cevap vereceğiz. Kötü. Üretme seçeneklerimiz çok az, kaynak toplayamıyoruz çünkü yeterli yerimiz yok, toplasak da üreteceğimiz şeyler çok az. Kaynaklara olan ihtiyacımız sadece yaşam destek ünitelerimizi ve kaynak toplama silahımızı doldurma ihtiyacı ile sınırlı. Gezegenleri dolaşırken kaynak toplama ihtiyacını hissedeceğiniz tek zaman, bir şeyleri yeniden şarj etmek veya bir şeyleri tamir etmek istediğinizde ortaya çıkacaktır.

Hayatta Kalma (Survival) Hissini Bizlere Yaşattı mı ?

Hayır. Bu oyun bir hayatta kalma oyunu, fakat gerçek anlamda hayatta kalıyorsunuz. Ölmeniz neredeyse imkansız. Evrende sizi zorlayabilecek hiç bir şey mevcut değil. Ne savaşlar zor, ne de gezegen üstünde yaşamak. Tek yapmanız gereken izotop elementleri toplamak ve yaşam destek ünitenizi şarj etmek. Bunun haricinde ister gezegen koca bir lav topu olsun, ister çok soğuk, ister çok sıcak olsun ortam şartları kesinlikle aynı. Tüm evrende geçerli tek bir kural var: Yaşam Destek Üniteni Şarj Et! Bu kurala layıkıyla uyduğunuz sürece ölmeyeceksiniz. Oyun koca bir yürüme simülasyonu olarak tasarlanmış, hatta tek öldüğünüz zaman, bizlerinki gibi geminize geri yürümeye üşendiğiniz ve birinin sizi öldürüp geminin yanında baştan başlamayı göze aldığınız zaman olabilir.

Oyunumuz bu üç özellik dışında da bir sürü sorun ile boğuşmakta. Havada asılı kalan taşlar, asteroitler ve olmayan fizik, oyun içi etkileşimin neredeyse hiç olmaması, oynarken hissettiğiniz boşluk ve amaçsızlık, performans sorunları, yürüyemeyen bir karakter ile sonsuz yürüme seansları gibi oyunumuzu baltalayacak bir sürü etken mevcut. Oyunumuzu ne kadar bağımsız (indie) bir firma yapmış olsa da oyunun fiyatının hiç de bağımsız oyunların fiyatı ile bir olmaması ve sizden istediği fiyata karşılık size sunduğu içerik ise gerçekten rezalet. Oyunun çıkmasından kısa bir süre sonra oyuncu kitlenin %90'ının da oyundan ayrılmış olması bizim söylediklerimizi destekler nitelikte. Bunun yanında ise oyunun güzel müzikleri, performans sorunları ve içeriğin biraz düzeltilmesi ile giderilebilecek olumsuzluklar ve oyunun potansiyelinin çok yüksek olması oyunumuzun artı tarafları.

Sonuç

Arkadaşlar biz oyunu beğenmedik, beğenemedik. Bu oyun bağımsız bir firmanın yaptığı 15 - 20 TL bandında satılan bir oyun olsaydı evet güzel bir iş olabilecek gelecek vadeden bir oyun olurdu. Hello Games her ne kadar bağımsız bir firma olsa da oyunlarına biçtikleri fiyat hiç de bağımsız değil. Bu fiyata sunulan oyunların çoğu AAA seviyesindeki oyunlar ve No Man's Sky'da en kötü AAA oyununun yanına yaklaşamayacak düzeyde. Bu oyunun yerine benzer konseptte ve çok daha güzel içeriklere ve detaylı oynanışa sahip ayrıca çok daha ucuz oyunlar mevcut. Uzay ihtiyacınızı bu oyunlar ile gidermenizi öneriyoruz ve yorumumuzu yapıyoruz.

Keçi Yorumumuz ; Koşarak Uzaklaşın!

Keçi Puanımız:

Olası içerik geliştirmelerinin sür'atle eklenmesi ve vadedilen sözlerin oyuna katılması karşılığında oyunun potansiyeline vereceğimiz puan 6/10 

Bu halini koruması durumunda ise 4.5/10

Vadettiğimiz inceleme videomuz da aşağıda, burada yazımızda bahsettiğimiz her şeyi hatta daha da fazlasını bulabilirsiniz,

İyi seyirler diliyor, Keçi ile kalın ! diyoruz.