Ana sayfa Bilgisayar AMD Zen Mimarisi ile Geliyor !

AMD Zen Mimarisi ile Geliyor !

869
PAYLAŞ
AMD Zen Mimarisi ile Geliyor !

AMD Zen: Athlon 64 ruhu geri mi geliyor ? 

Merhaba sevgili keçi ailesi, AMD'nin merakla beklenen yeni Zen mimarisine sahip işlemcileri çok yakında bizlerle olacak. Hissedarlar toplantısında konuşan CEO Lisa Su, AMD Zen tabanlı FX işlemcilerin en geç bu yıl sonunda piyasada olacağını söyledi. Kötü haber ise, Zen tabanlı APU'ların 2017 yılının ilk yarısına kalması. Raven Ridge kod adını alacak olan yeni APU'ların içerisinde HBM 2 bellekli çok güçlü grafik birimi de olacak. 2017 yılının sonlarında ise sunucu ve veri merkezlerine hitap edecek Zen işlemcilerin piyasaya sürülmesi bekleniyor. AMD Zen ailesinin tamamlanmasından sonra ise Zen+ adını verdiği daha gelişmiş bir mimari için de çalışmalara başlayacak.

Peki Nedir Bu Zen ?

AMD uzun zamandır uygun fiyatlarına karşı performans açısından Intel'in gerisinde kalmıştı. Aynı frekans hızları baz alındığında AMD, Intel işlemcilerin performanslarına ulaşamıyor, bunun sonucunda çekirdek başına frekans hızlarını arttırıyordu. Bu sayede çekirdek başı daha çok hız sunduğundan Intel ile aynı seviyeye gelebiliyordu. Bu iyi bir şeymiş gibi görünse de sonuç olarak daha düşük frekanslı rakibinin performansına yüksek frekans hızları ile anca ulaşabiliyor, yüksek TDP (güç tüketimi) değerleri ile can çekişiyor ve dillere pelesenk olmuş "AMD bu ısınır kanka" efsanesini doğuruyordu. İşte tüm bu sorunları gidermek için AMD, yeni Zen mimarisini geliştirmeye karar verdi.

AMD ilk iş olarak Athlon 64 efsanesini yaratan Jim Keller'ı yeniden kadrosuna kattı. Yeni transfer Jim, efsanevi Athlon 64 ruhunu geri çağırdı ve kendisinin liderliğinde bir grup oluşturdu. Bu grup ile çalışmalarına devam eden Jim Keller, yeni Zen mimarisinin temel taşlarını oturttuktan ve yeni mimari, tüm testleri başarı ile geçtikten sonra yuvadan tekrar ayrıldı ve bir Superman edası ile başka bir firmanın kurtarıcılığına uçtu.

AMD'den gelen bilgilere göre yeni AMD Zen mimarisi, eski mimariler Bulldozer ve Excavator'a kıyasla %40 performans artışı sağlayacak. Bulldozer ve Excavator'un üzerinden bu kadar çok zaman geçince, yüksek performans artışının gelmesi zaten beklentilerimiz içerisindeydi. Bulldozer 32nm, Excavator ise 28nm ile üretilmekteydi, yeni mimari  Zen ise 14nm üretim teknolojisine sahip. amd-zen-computex-2

Yeni 14nm üretim teknolojisi sayesinde AMD, artık işlemcisine daha çok transistör sığdırabilecek. Bu sayede hem performans artışı sağlanacak hem de güç tüketiminden tasarruf edilebilecek. Bu gelişmelerin yanında Intel'in Hyper-Threading teknolojisinin bir benzeri olan Simultaneous Multi-Threading de AMD Zen mimarisi ile kullanıcılara sunulacak. Bu teknoloji sayesinde yeni AMD işlemciler, çoklu görevleri (multi task) daha iyi dağılarak yapabilecek ve yüksek performans artışı sağlayacak.

AMD Zen Ailesinde Kimler Var ?

İşlemci Kod İsimleri

  • Raven Ridge (APU'lar)
  • Summit Ridge (Masaüstü CPU'lar)
  • Zeppelin (Server APU'ları)
  • Naples (Server APU'ları)

Çekirdek Sayıları

  • 2 (Giriş Seviyesi)
  • 2–6 (Genel Kullanıcı)
  • 8–16 (Enthusiast Kullanıcılar)
  • 8–32 (Server)
AMD Zen'in Performansı Nasıl Olacak ?

AMD dün (18 Ağustos) bir gösteri yaparak yeni mimarileri Zen'in performanısı bizlere sundu. 8-çekirdek 16-threade sahip olan Zen tabanlı yeni Summit Ridge kod adlı işlemcisini yine aynı çekirdek ve thread sayısına sahip Intel'in yüksek seviye Intel Broadwell-E tabanlı işlemcisi ile kıyasladı. Yapılan Blender performans testi (benchmark) sonunda AMD rakibi Intel'i yenebildi. Bizler de uzun zamandan sonra bir AMD işlemcinin yüksek seviye Intel işlemcisini geçebildiğini görmüş olduk. Aşağıdaki videodan sizlerde tarihe tanıklık edebilirsiniz;

Yeni işlemciler elimize ulaşmadan ve kullanıcı testleri yapılmadan Zen hakkında daha fazla bilgi vermek güç. Şimdilik AMD cephesinden verebileceğimiz haberler bunlarla sınırlı. Yinede AMD, Zen ile bizleri heyecanlandırmadı değil. Umarız Athlon 64 efsanesi gibi bir AMD Zen efsanesi de doğar, neden olmasın ?

Yeni haberler için bizi takip etmeyi unutmayın,

Keçi ile kalın !