Ana sayfa Bilgisayar Yeni Başlayanlar için Hangi Linux Dağıtımı ?

Yeni Başlayanlar için Hangi Linux Dağıtımı ?

1458
PAYLAŞ
Yeni Başlayanlar için Hangi Linux Dağıtımı ?

Penguen olmak güzel de, hangi Linux dağıtımı ?

Merhaba sevgili özgür ruhlu keçiler, bu yazımızda Linux dünyasına atılmak isteyen keçilerimiz için alışması en kolay Linux dağıtımı listesi (Distro) derledik.

Linux Nedir ?  Linux dağıtımı Nedir?

Linux, açık kaynak kod yazılımlarından, Linux kernelinden ve dağıtımdan (distro) oluşur. Linux dağıtımı, Linux kernelini içlerinde barındıran ve her biri birbirinden farklı özellik ve yetenekler barındıran, bazıları birbirine benzer bazıları apayrı fakat birbirlerinden farklı olan projelerdir. Farklı dağıtımları denemek genelde kolaydır. Tek yapmamız gereken bir USB bellek edinip, indirdiğiniz dağıtımın kurulum iso dosyasını USB belleğe yazmak ve sisteminizi yeniden başlatırken, ilk başlatmayı USB üzerinden yapmaktır. Linux, bizlere işletim sistemini yüklemeden deneme şansı sunar ve böylece farklı farklı dağıtımları kolayca deneyebilir ve en beğendiğiniz dağıtımı kurabiliriz.

Şimdi gelelim bizim listemize;

Ubuntu: İlk Başlangıç için güzel bir nokta 

İlk başlayan keçilere, deneyimlilerden ilk tavsiye olarak Ubuntu kur cevabı gelecektir. Unity arayüzünün (ne kadar sevmeyeni çok olsa da) kullanıcı dostu bir masaüstü arayüzü olması ve Ubuntu'nun kolay, basit bir yükleme deneyimi sunması hadi evladım kur bir Ubuntu dememizin en büyük sebebi.

how-to-install-unity-8-on-ubuntu-16-04-lts-and-ubuntu-15-10-496949-4

Sadece birkaç tıklama ile Ubuntu'yu USB'den sistemimize yükleyebiliriz. Yüklemeden sonra gerekli gördüğümüz kapalı kaynak kodlu ek sürücüleri sistemimize kolayca yükleyebilir, sistemimizi sorunsuz bir deneyime hazır hale getirebiliriz.

Ubuntu kurarken her zaman LTS (Long Term Support - Uzun Destekli Sürüm ) olanı, yani güvenlik açıkları beş yıl süre ile güncellenen sürümünü kurmak bizlerin yararına olacaktır. Bu sürüm ayrıca gerekli yazılım ve donanım güncellemelerini de otomatik olarak alarak sistemimizi sürekli güncel tutacaktır.

Ubuntu'nun popüler olmasının nedenlerinden diğer birkaçı ise yazılım deposunun (repository) ve kişisel paket arşivlerinin güçlü olmasıdır. Ayrıca internet ortamında yardımımıza koşacak bir çok dokümantasyonu ve toplulukları da bulunmaktadır. Ubuntu'yu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Linux Mint: Tanıdık ve Şık 

Ubuntu tabanlı Linux Mint'in popüleritesi tartışılmaz. Linux Mint, Ubuntu ile aynı taban sisteme sahip olmasına rağmen kendisi apayrı bir Linux dağıtımı.

Linux Mint daha çok klasik masaüstü deneyimine odaklanmaktadır. Cinnamon ve MATE olarak ikiye ayrılan masaüstü arayüzleri, bizleri Ubuntu dünyasından ayırarak Windows masaüstü deneyimine daha çok yaklaştırmakta. Ubuntu'nun mobil cihazlar için işletim sistemi geliştirmesine odaklandığı bu günlerde Linux Mint masaüstü işletim sistemine sadık kalarak çalışmalarına devam ediyor.

Linux Mint MATE

Linux Mint'in MATE arayüzü eski GNOME 2 arayüzünü bizlere sunmakta. Unity öncesi Ubuntu deneyimine geri dönmek isteyen veya sistemleri Cinnamon gibi görece ağır arayüzleri desteklemeyen kullanıcılar tarafından hafif ve kararlı yapısı ile büyük bir ilgi gören Linux Mint MATE sürümü, en kararlı Linux sürümlerinden biri olarak anılıyor. MATE az aşım ağrısız başım diyenler için birebir.

mate

 

Linux Mint Cinnamon

Cinnamon'u üç kelime ile tanımlayabiliriz; sade,şık ve kararlı. MATE'ye göre sisteminizden biraz daha fazlasını istese de Cinnamon sizlere beklentilerinizin karşılığını verecektir. Yüksek derecede kişiselleştirilebilen yapısı, plug-in desteği ve çeşitliliği, sizlere mükemmel bir deneyim sunacaktır.

cinnamon

 

Ubuntu favorileriniz arasında değilse ve herkesten farklı bir Linux kullanıcısı olmak istiyorsanız Linux Mint'e bir şans verebilirsiniz. Linux Mint'i indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Lubuntu: Eski Bilgisayarınıza Hayat Verin

Herkes çok iyi bir bilgisayar donanımına sahip olmayabilir. Günümüze kıyasla daha az RAM ve yavaş bir CPU'ya sahipseniz Unity veya Cinnamon masaüstünü geçip daha az donanım gereksinimi isteyen Lubuntu kurabilirsiniz. Lubuntu Ubuntu sistemini LXDE masaüstü arayüzü ile kullanıyor.

The Lubuntu'yu geliştirenler sistemin 521MB RAM ile çalışabildiğini ama modern siteler için 1GB RAM'e ihtiyaç duyduğunu söylüyorlar.

shot_desktop1

Bu hafif yapısına rağmen Lubuntu, abisi Ubuntu'nun yapabileceği her şeye sahip ve bunu gayet sade bir şekilde başarmakta. Yüksek donanım gücüne sahip kullanıcıların bile Ubuntu'nun ağır Unity arayüzünden sıkılıp LXDE'ye geçebildikleri oluyor. Sizde performansı, gösterişe tercih edenlerdenseniz Lubuntu'yu denemelisiniz. Lubuntu'yu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Arch Linux, Gentoo, Debian ve Diğerleri

Biraz daha deneyimli arkadaşlar Arch Linux, Gentoo, Debian vs gibi diğer dağıtımların neden bu listede olmadığını sorguluyabilirler. Her ne kadar Ubuntu, Linux Mint ve Lubuntu Debian tabanlı olsalar da Debian'dan daha geniş bir depoya (repository) sahipler ve genel kullanıcıların isteklerine (örneğin: steam) daha kolay ulaşım imkanı sağlamaktadırlar. Arch Linux, Gentoo gibi dağıtımlar ise daha çetrefilli kurulumları ve farklı paket yöneticileri ile yeni kullanıcılara sıkıntı çıkartabilirler. Daha deneyimli olan ve Ubuntu'dan sıkılan penguen dostlarımız için bu saydığımız dağıtımların inceleme ve kurulum dokümanlarını çok yakında sitemizde bulabilirsiniz.

Keçi ile kalın !

#Linux #Ubuntu #sysadmin