Ana sayfa İncelemeler Keçi Oyunda: Europa Universalis IV İncelemesi !

Keçi Oyunda: Europa Universalis IV İncelemesi !

985
PAYLAŞ
Keçi Oyunda: Europa Universalis IV Oynadık !

Keçi Oyunda: Europa Universalis IV Serisi Başlıyor !

Merhaba sevgili oyuncu keçiler, Europa Universalis IV serisi başlıyor! Bilmeyenler için oyunumuzu sizlere kısaca bir tanıtalım. Europa Universalis serisi, Paradox Interactive tarafından geliştirilen gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Tekli veya çoklu oyuncu olarak oynanabilen bu oyunda her kullanıcı ( tekli oyunculu senaryolar için, tek bir oyuncu) bir ülke seçerek, diğer dünya ülkelerini bilgisayarın kontrolüne bırakır. Her bir oyuncu, sürekli ilerleyen zaman içerisinde (gerçek-zaman) kendi devletini kontrol eder ve dış güçlere karşı korumaya, genişlemeye, teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya ve idari açıdan güçlü kalmaya çalışır.

eu-4

Ülkenizi Seçin ve Savaşmaya Başlayın !

Oyun herkes için 1444 yılında başlar. Her bir oyuncu, Dünya üzerinde mevcut bulunan ülkelerden birini seçerek ülkenin tüm idari, sosyal ve askeri gelişmelerinden sorumlu hale gelir. Seçtiğiniz ülkenin kralları, kral danışmanları, velihatı, diğer ülkelerle kurulacak olan diplomatik ilişkiler, din, savaşların ilanı yani kısacası devleti devlet yapan tüm özellikler artık elinizde. Bakalım ülkenizi zafere taşıyabilecek misiniz ? Yoksa tarihin tozlu sayfalarında yok olup gidecek misiniz ?

Kral Sensin, Sorumluluk Omuzlarında

Kanuni veya I. Ibrahim olmak tamamen sizlerin elinde. Yapacağınız seçimler, işgal ettiğiniz topraklar, din savaşları, etnik çatışmalar ve güçsüz düşmenizi bekleyen rakip devletler kontrol etmeniz gereken bir kaç şey. Kiminle evleneceğinizin bile önem taşıdığı bu oyunda ülkenizi zaferden zafere taşımak için her adımınıza dikkat etmelisiniz.

Krallar, sizden bağımsız olarak ölüp, değişeceklerdir. Her ne kadar krallar ölse de (Crusader Knights'ın aksine) siz, tek bir devlette sabit bir şekilde oynamaya devam edeceksiniz. Fakat bu durum, krallarınızın önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Yeni gelen her kral, askeri, diplomatik ve idari bazı yeteneklere sahip olarak geliyor. Bu yeteneklerin yüksek veya düşük olmasına göre, ülkenizin gelişimini doğru bir şekilde odaklamalısınız. Yine tüm bu yetenekleri, gerekli teknolojik gelişmeleri takip etmekte ve ülkelere özel fikirleri açmakta kullanacaksınız.

Bölüm 1: İstanbul'un Fethi

Bizler, EU4 serimizin başlangıcında sizlere oyunun temel mekanikleri ve diplomasi yapısı hakkında bilgiler veriyoruz. İlk iki seferimizi ise İstanbul ve Anadolu beylikleri üzerine yapıyoruz. Maceramızın devamı ve diğer oynanış videolarımız için Akıllı Keçiler Youtube kanalımızı takip edebilirsiniz.

Keçi ile kalın ! İyi seyirler !