Ana sayfa İncelemeler Batman The Telltale Series - Bölüm 1 İncelemesi

Batman The Telltale Series - Bölüm 1 İncelemesi

918
PAYLAŞ
Batman The Telltale Series - Bölüm 1 İncelemesi

Batman The Telltale Series - Bölüm 1: Realm of Shadows

Merhaba sevgili yarasa dostu, oyuncu keçi ailesi. Batman The Telltale Series - Bölüm 1 İncelemesi ile karşınızdayız. Uzun zamandır beklediğimiz ve burada da haberini yaptığımız gibi bir sürü zorluğu aştığımız oyunumuzu nihayet oynadık ve bitirdik. Yazımızda ve inceleme videomuzda sizlerin tadınızı kaçırtacak, hay nereden açtım bu siteyi diye sövdürecek veya Allah evinize ateşler salsın diye beddua ettirecek hiç bir bilgi paylaşmadık bunu belirtmek isteriz ki sizlerde gönül rahatlığı ile okuyabilin.

İnceleme kriterlerimizi Hikaye, Müzikler, Grafikler ve Oynanış olarak 4'e ayırdık ve oyunumuzu bu kriterler açısından değerlendirdik. Oyunumuz için oluşturduğumuz ve oyunun sadece ilk 15 dakikasını içeren (spoiler yok) inceleme videomuzu yazımızın en altında bulabilirsiniz.

Hikaye

Oyunumuz hikaye açısından dolu dolu geliyor bu bir gerçek. Şimdi konu zaten Batman, hikaye nasıl boş olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim fakat bir açıdan da durumun zorluğu burada. Hepimiz konuyu o kadar iyi biliyoruz ki Telltale Games'in yapabileceği en ufak bir hatayı veya değişikliği hemen fark edip onlara saldırıya geçebilirdik. Bu tarz göz önünde olan serilerin oyunlarını yapmak güven,özveri ve tecrübenin yanı sıra cesaret,birikim ve bilgi de gerektirir dostlar. Hepimiz bir çırpıda en az 10 tane kötü yapılmış ve fiyasko olmuş süper kahraman, film, anime oyunlarını sayabiliriz fakat yav bu da ne oyundu be diyebileceğimiz uyarlamalar bir elin parmaklarını geçmez. Bu uyarlamaların da en az ikisini Telltale Games yapmış olur.

batman-768x432

Oyun başlangıçta hızlı başlasa da ilerleyen dakikalarda biraz tempo kaybediyor ve sizlere hikayesini sunuyor. Burada Telltale Games'in klasikleşmiş soru-cevap mekanizması da oldukça güzel işliyor ve size temelde şu soruyu sorduruyor; Ben nasıl bir Batman olacağım ? Oyun sırasında sürekli acaba Batman nasıl cevap verirdi, acaba doğru olan ne gibi soruları kendimize soruyoruz. Telltale Games'in diğer oyunlarındaki karakterlerle kendimizi özdeşleştirmek ve kendi karakterimizi yaratmak mümkünken bu oyunda klasik Batman vs bizim Batman'imiz ikileminde kalıyoruz ve bu hikaye derinliği açısından oyuna büyük bir zevk katıyor.

Sonuç olarak oyunun hikayesi bölümü için;

Keçi Yorumumuz:  in Telltale Games we trust.

Keçi Puanımız: 10/10

 Müzikler

Şimdi müzikler bu kadar da önemlimi canım diyebilirsiniz fakat oynamış olanlar hatırlayacaklardır, Ubisoft'un efsanevi Prince of Persia serisinin (benim gözümde) en iyi oyunu olan Warrior Within'in bu derecede başarılı olmasının en büyük sebeplerinden biri de başarılı müzikleri olmuştur. Müziklerin gerekli yerlerde bizi gaza getirmesi, gerektiğinde germesi, gerektiğinde üzmesi gibi haller benim oyunlarda aradığım başlıca özelliklerden. Hangimiz Red Alert'in efsanevi Hell March'ını unutabiliriz ki ? Oyunumuzun müzikleri saydıklarımız kadar başarılı olmasa da bizi havaya sokmada gayet başarılı. Aksiyon dolu anlarda hızlanarak artması, karanlık atmosferi güzel yansıtması, gerekli noktalarda yükselmesi veya alçalması gibi yönlerden ben oyunumuzun müziklerini yeterli buldum. Ama hangisi en iyisiydi derseniz size şu bak süperdi diyemem işte burada diğer efsanelerden ayrılıyor ve alacağı puanı aşağı çekiyor.

Sonuç olarak müzikler bölümü  için;

Keçi Yorumumuz ; Yeterli ama nasıldı unuttuk.

Keçi Puanımız: 7/10

 Grafikler

Günümüz oyunlarında grafikler çok önemli bir konuma geldi. Benimki 2K, benimkisi 4K, bak ben VR oldum, benim babam senin babanı döver tarzı içi boş, dışı şaşalı oyunlar piyasayı aldı götürdü. Bizim gibi eski oyuncular bu gibi konulara pek girmeden oyunların hikayelerine odaklansalar da iyi grafikler artık günümüzün bir gerçeği ve gerekliliği.

telltale-games-464764

Yukarıda da gördüğümüz gibi oyunumuz klasik Telltale Games dokusunu taşıyor. Ayrıca firmanın her yeni oyunda bu dokuyu ilerlettiğini ve güncellediğini de söyleyebiliriz. Sadece yüz ifadeleri ve modellemeleri açısından, gerçek insan yüzlerinin de model olarak kullanılması nedeni ile Game of Thrones, diğer oyunlardan biraz daha iyi gözüküyor o kadar. Ama yıl oldu 2016 niye hala bu grafikler ? Millet VR yapıyor abi ! diyecek olursanız da eeh size de bir şey diyemeyiz.

Sonuç olarak grafikler bölümü için;

Keçi Yorumumuz ; Telltale Games vadettiğini sunuyor.

Keçi Puanımız: 7.5/10

Oynanış

Geldik zurnanın zırt dediği yere. Arkadaşlar açık konuşalım oyunun oynanışı kötü, oynarken bende kendimi aksine ikna etmeye çalıştım ama yok olmadı, olduramadı. Oyunun aksiyon sahnelerinde hani size o tuşa bas bu tuşa bas diyor ya işte onların tamamı yalan, bizleri kandırıyorlar arkadaşlar. Tuşlara bassanız da  basmasanız da genelde değişen bir şey olmuyor. Tamam belki oyun öyle de akıyor, öyle de heyecanlı ama lan dur bakiyim bir basmasam şu tuşlara dediğimiz anda oyunun tüm foyası ortaya çıkıyor ve oyun size video veya bir film tadında gelmeye başlıyor.  Ayrıntılı olarak inceleme videomuzda da (ki kendisi hemen aşağıda) göreceğiniz üzere bu durum bir yerden sonra can sıkmaya başlıyor.

Sonuç olarak oynanış bölümü için;

Keçi Yorumumuz ; Biz olmasak da oynuyor.

Keçi Puanımız: 5.5/10

maxresdefault-6

Sonuç

Arkadaşlar biz oyunu beğendik. Evet ilk gün sorunluydu, evet oynanışı çok re re rö, evet hikaye girişi çok şöyle böyle ama oyun kendisini oynatıyor ve karşılığında bizden istediği miktar da güncel AAA oyunların çoğunun 3'te 1'i düzeyinde. Hiç birşey sunmayıp salt grafik sunan 110 TL'lik oyunlar yerine ülkemizde Steam plaformu üzerinden 39TL'ye alıcı bekleyen (mağaza sayfası için tık) bu oyunu alın aldırın oynayın oynatın diyoruz ve Keçi garantisini bu oyuna veriyoruz.

Keçi Yorumumuz ; Alınız Efendim.

Keçi Puanımız: 7.5/10

Vadettiğimiz inceleme videomuz da aşağıda, burada yazımızda bahsettiğimiz her şeyi hatta daha da fazlasını bulabilirsiniz,

İyi seyirler diliyor, Keçi ile kalın ! diyoruz.