Ana sayfa Bilgisayar Nvidia Titan X Pascal Mimarisi ile Satışa Sunuldu

Nvidia Titan X Pascal Mimarisi ile Satışa Sunuldu

948
PAYLAŞ
Nvidia Titan X Pascal Mimarisi ile Satışa Sunuldu

Nvidia Titan X Pascal Mimarisi ile Satışa Sunuldu

Nvidia Titan X'i Pascal mimarisine güncelleyerek grafik savaşlarına sürdü. Yeni çıkan bu kartın incelemeleri henüz olarak ortada dolaşmasa da sayısal değerler olarak bir önceki Titan X serisinden ve kardeşi sayılan GTX 1080 den kat kat üstün olduğu aşikar.

Titan serisi kartlar, kullanıcı marketine sunulmuş olan ekran kartları ile profesyonel kullanım olarak sınıflandırılan Quadro serisi kartlar arasındaki farkı gidermek için köprü olarak dizayn edilmiştir.

Yeni nesil güncellenen Titan X serisi kartlar Nvidia'nın GTX 10xx serisinde kullandığı 16nm grafik mimarisini kullanmakta. Şimdi bir önceki Maxwell mimarisini kullanan Titan X ile Pascal mimarisini kullanan Titan X'in yeni güncellenen versiyonunu tablo üzerinde sayısal olarak karşılaştıralım.

titan-x-100674536-orig-300x199

Yeni nesil Titan X 3584 CUDA çekirdeğine sahip ve 1,41 GHZ temel saat hızı ve 1,53 GHZ boost saat hızına sahip. Bu değer ise GTX 1080 den ise 1000 CUDA çekirdeği daha fazla. Bu karşılaştırma bile yeni nesil Titan X'in tam bir üst seviye performans grafik kartı olduğunun göstergesi. Yeni nesil Titan X yeni nesil GDDRX5 bellek hızı 10 Gbps ve kapasitesi 12 GB hafızaya sahip. Bellek veri yolu ise 384-bit ve 480Gbps.

Sayısal veriler ile aranız kötü ise durumu sizlere şöyle özetleyeyim. Yeni nesil kart bir önceki versiyonuna göre %60 daha üstün performans sergilemekte. Videocardz tarafından yapılan performans testinden bir değerlendirme ile bu durumu gösterebiliriz.

nvidia-titan-x-pascal-3dmark-performance-300x203

Bu yeniliklere ek olarak, yeni Titan X, Nvidia'nın SLI HB Köprüsü ile iki Titan X'i tek bir sistemde kullanmamıza olanak sağlıyor. Bu durum 4K oyunculuk performanslarında ciddi bir yükseltme sağlıyor. Yeni SLI köprüleri sayesinde Nvidia eski dizayn SLI köprülerine nazaran çok daha fazla performansı bizlere vadediyor.

nvidia2015sli_bottom

Peki yeni nesli Nvidia Titan X kaç para olacak ?

Titan X şu anda Geforce resmi sitesi üzerinden satışa sunulmuş durumda. Fiyat olarak ise 1200$ belirlenmiş fakat bu ürünün ülkemizin pazarına girdiğinde fiyatı ne olacak bunu kestirmek güç. 300$ gibi nispeten uygun fiyatlarla piyasaya sürülen kartların ülkemizde çok daha yüksek fiyatlarda satılması doğrusu biz keçileri ürkütüyor. Fiyatın uygun olması durumunda bile stokların ne derecede olacağı, 1070'lerin ülkemizdeki durumu gibi bir sonuç ile karşılaşıp karşılaşmayacağı da aklımızdaki problemlerden bazıları.