Ana sayfa Bilgisayar Bumblebee ve Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme Rehberi

Bumblebee ve Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme Rehberi

1057
PAYLAŞ
Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme

Bumblebee ve Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme Rehberi

Merhaba sevgili keçi dostları. Sizlerle Linux Mint Bumblebee ve Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme Rehberi ile birlikteyiz. Bu yazımızda sizlere dizüstü bilgisayarınızda bulunan çift ekran kartlı herhangi bir Debian tabanlı Linux dağıtımına Nvidia sürüclerinin, Bumblebee ve Nvidia Optimus ile birlikte kurulumunu anlatacağız.

Optimus™ Nedir ?

Teoride Nvidia® Optimus™  teknolojisinin bizlerin dizüstü bilgisayarlarımızı optimize edip ihtiyaç anında harici ekran kartı ile yüksek performans sağlaması diğer zamanlarda ise dahili yonga ile güç tasarrufu yaparak gündelik işlemlerimiz için bize uzatılmış pil ömrü sağlaması gerekmektedir.

nvda_optimus_overview

 Nvidia'nın yayımladığı kapalı kaynak sürücüler hali hazırda yüklü gelen açık kaynaklı Nouveau sürücülerinden daha performanslı çalışmaktadır fakat bu sürücüleri yüklemek çoğu zaman sancılı bir süreç anlamına da gelmektedir. Örneğin 9xx serisi veya daha güncel bir karta sahipseniz sizin açık kaynak sürücüleriniz bulunmadığından kurulum sonrası siyah bir ekran ile karşılaşmanız muhtemel. Bu sorunları aşmak için önce açık kaynak sürücünüzü devre dışı bırakmalı sonrasında ise bootloaderınızda (GRUB, LILO vs) birkaç ufak ayarlamalar yapmamız gerekmekte. Linux Mint Bumblebee ve Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme Rehberi ile artık sizde bu ayarları yapabileceksiniz.

Test Sistemi

CPU: Intel i7-4720HQ

Dahili Ekran Kartı: Intel HD 4600 Graphics

GPU: Nvida GTX 950M

OS: Linux Mint 17.3 Rosa

Bootloader: GRUB

Bu rehber diğer Debian tabanlı dağıtımlarda (Ubuntu,Kubuntu vs) da çalışacaktır.

UYARI: Sisteminizde meydana gelebilecek herhangi bir zarardan AkıllıKeçiler ailesi kesinlikle sorumlu değildir.

Linux Mint Bumblebee ve Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme Rehberi sizlerin hali hazırda çalışan bir linux sisteminiz olduğu varsayımına göre hazırlanmıştır. 

Adım 1

Terminalinizi açın ve grub (veya herhangi bir bootloader) config dosyanızı düzenlemek için aşağıdaki komutu çalıştırın;

Buradaki grub parametrelerine (GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT  ile başlayan bölüm) "nomodeset blacklist.nouveau=1" parametrelerini ekleyin ve dosyayı kaydedip kapatın. (vim için :wq komutu) grub conf dosyanız aşağıdaki gibi gözükmelidir;

Şimdi grub ayarlarınızı  "sudo update-grub" komutunu çalıştırarak güncelleyin ve sisteminizi yeniden başlatın.

Adım 2

Bu adımdan itibaren Nvidia kapalı kaynak sürücülerini yüklemeye hazırsınız. Bu iş için Synaptic Package Manager'i veya apt-get i kullanabilirsiniz. 

1) Bumblebee'yi bbswitch-dkms ile yükleyin

2) Primus'u yükleyin

3) bumblebee-nvidia paketini yükleyin

4 ) Nvidia kapalı kaynak sürücüsünü yükleyin

bu iş için apt-get yerine Kontrol Merkezi'ndeki Ek Sürücüler bölümünü de kullanabilirsiniz.

Sisteminizi yeniden başlatmadan önce grub config dosyasına eklediğiniz "nomodeset" parametresini kaldırın ve tekrardan grub-update komutunu çalıştırın. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Eğer her şey yolunda gittiyse kurulumunuz tamamlanmış demektir. Bunu "glxinfo | grep NVIDIA" komutunu çalıştırarak test edebilirsiniz. Bu komutun size şöyle bir çıktı vermesi gerekmektedir;

Evet sevgili penguen dostu keçiler, Linux Mint Bumblebee ve Nvidia Optimus Sürücüsü Yükleme Rehberi burada bitti. Sorularınız için aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Keçi ile kalın !